Gra Jenga – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
2025-06-11 09:10:00
Spis treści
- Historia gry Jenga
- Skąd się wzięła nazwa „Jenga”?
- Dlaczego Jenga podbiła świat?
- Jenga – zasady gry
- Nietypowe ciekawostki o grze Jenga
- Jakie korzyści wynikają z gry w Jengę?
- Baw się razem z nami – klasyczna Jenga od Premium Wood
Historia gry Jenga
Historia tej gry rozpoczęła się w drugiej połowie XX wieku. Twórczynią Jengi jest Leslie Scott, brytyjska projektantka gier wychowana w Tanzanii i Ghanie. W latach 70. jej rodzeństwo bawiło się odpadami drewnianymi z lokalnego tartaku w Takoradi. Z tych nieregularnych klocków rodzina układała wieże, starając się wyjmować poszczególne elementy, tak by cała konstrukcja pozostała nienaruszona. Jeśli wieża runęła, oznaczało to koniec gry. Po przeprowadzce do Oxfordu Scott zabrała kilka zestawów do Anglii, gdzie gra zyskała wiernych fanów, a w 1983 r. została pokazana na London Toy Fair pod nazwą Jenga – the Perpetual Challenge.
Skok popularności i rzeczywiste wkroczenie na globalny rynek nastąpiło kilka lat później, gdy prawa licencyjne przejął amerykański koncern Hasbro. Dzięki masowej dystrybucji zabawka trafiła do sklepów w ponad stu krajach, stawiając Jengę w jednej linii z takimi klasykami jak Monopoly czy Scrabble.
Skąd się wzięła nazwa „Jenga”?
Słowo Jenga brzmi egzotycznie, ale jego tłumaczenie jest bardzo dosłowne. Nazwa na drewnianą wieżę z klocków pochodzi z języka suahili, gdzie kujenga oznacza budować, natomiast forma rozkazująca jenga! to po prostu odpowiednik polecenia buduj!. Leslie Scott, która spędziła całe dzieciństwo w Afryce Wschodniej i biegle władała językiem suahili, postanowiła zachować to brzmienie, aby podkreślić afrykańskie korzenie rozgrywki i podkreślić jej konstrukcyjny charakter.
Dlaczego Jenga podbiła świat?
Sekret gry tkwi w prostych zasadach i narastającym napięciu, które przykuwa uwagę obserwatorów. Każda partia ma niepowtarzalny charakter ze względu na rozmaite warianty rozbudowy samej wieży. Hasbro, które przejęło licencję w 1986 r., wsparło Jengę mocną kampanią reklamową i wieloma wariantami rozmiarowymi – od kieszonkowej wersji po duże, masywne klocki przeznaczone do gry w plenerze. Gra pojawia się w programach telewizyjnych, na TikToku, regularnie odbywają się również zawody ukierunkowane na próbę pobicia rekordu wysokości wieży Jenga, dzięki temu gra stała się jedną ze sztandarowych gier towarzyskich XXI wieku.
Jenga – zasady gry
Podstawowe zasady Jengi są niezwykle proste, co stanowi o jej uniwersalności. Gracze na przemian usuwają pojedynczy klocek z wieży, używając do tego tylko jednej ręki, co wymaga precyzyjnego wyczucia i koncentracji. Można delikatnie stukać lub uderzać klockiem, aby sprawdzić jego stabilność, jednak wszelkie ruchy muszą być wykonane tak, aby nie dopuścić do całkowitego zawalenia wieży. Osoba, której ruch spowodował zawalenie przegrywa. Pozostałe zasady są umowne, dzięki czemu domowe „house rules” – na przykład dopuszczenie dwóch rąk przy wersji gigant – sprawiają, że Jenga pozostaje elastyczna i atrakcyjna dla osób z ograniczoną zręcznością.
Nietypowe ciekawostki o grze Jenga
Wokół Jengi krążą liczne anegdoty i ciekawostki. Co interesujące, układanie wieży z drewnianych klocków to nie tylko forma rozrywki – niektóre firmy wykorzystują ją w procesie rekrutacji nowych pracowników! Zadanie rekrutacyjne polegające na układaniu klocków ma zweryfikować zręczność manualną potencjalnych kandydatów.
Entuzjastycznego podejścia do gry nie ukrywają znani artyści, politycy i celebryci. W 2020 roku, w ramach kampanii Heads Up, mającej na celu podkreślenie wagi zdrowia psychicznego, książę William zagrał w Jengę z piłkarzami. W trakcie nietypowego, kreatywnego wywiadu radiowego, raper Machine Gun Kelly i piosenkarka Camila Cabello odpowiadali na pytania zapisane na klockach, jednocześnie układając wieżę.
Światowe rekordy związane z układaniem wieży można rozpatrywać w dwóch kategoriach: wysokości lub czasie poświęconym na ułożeniem całej konstrukcji. Według Księgi Rekordów Guinessa, najszybsza stabilna wieża została ustawiona w 2014 roku przez Tylera i Ryana Measela – zajęło im to 2 minuty i 51 sekund. Z kolei najwyższa klasyczna wieża miała 40 pełnych poziomów i 2 bloki – to osiągnięcie Roberta Greblera z 1985 roku.
Jakie korzyści wynikają z gry w Jengę?
Układanie klocków to nie tylko forma rozrywki, ale także doskonałe ćwiczenie dla umysłu i ciała. Jenga to trening wyobraźni przestrzennej i motoryki precyzyjnej. Dzieci, wysuwając klocki, ćwiczą koordynację oko–ręka, cierpliwość i refleks, a przy okazji uczą się podstaw równowagi w praktyce. Dorośli docenią element rywalizacji i dawkę zdrowej adrenaliny. Rozgrywka błyskawicznie integruje: przy jednym stole siadają pokolenia, a śmiech po upadku wieży buduje więzi lepiej niż niejedna rozmowa. Nic dziwnego, że zestawy gry Jenga są stałym punktem w kawiarniach i pubach z grami. Wspólne uczestniczenie w grze daje satysfakcję z tworzenia i wpływa korzystnie na relacje międzyludzkie.
Baw się razem z nami – klasyczna Jenga od Premium Wood
Nasze zestawy pozwalają zbudować wieżę nawet do 60-80 cm wysokości! Zamów ręcznie wykonaną grę Jenga i daj się jej porwać – to rozrywka na wiele godzin dla całej rodziny. Oprócz klasycznej wieży Jenga, Premium-Wood oferuje także masywne, drewniane klocki konstrukcyjne dla najmłodszych oraz innowacyjne klocki magnetyczne ze stalowymi kulkami dla nieco starszych pociech, które rozwijają kreatywności i zdolności manualne. Klocki powstają z certyfikowanego drewna dębowego, są trwałe i przyjazne środowisku.